0

Зміни у Європарламенті?

Автор: Голова Громадської Організації “Законодавчі Ініціативи: Україна-ЄС” Сергій Шевчук

 

У Європарламенті період карантину не відзначався тишею, навпаки — першим гучним скандалом. У найбільшій фракції — Європейській народній партії (ЄНП) підготували рішення про покарання членів угорської партії Фідес, аж до виключення із фракції. Підопічні прем’єра Віктора Орбана не стали чекати публічної порки, а самі грюкнули дверима. Добровільно стали “бездомними” у парламентському розумінні. На цьому інтрига не закінчилась, а лише почалась.

У Європарламенті, на відміну від Верховної Ради, немає монобільшості. Політичну погоду створюють дві найбільші фракції: ЄНП — 186 мандатів (до виходу Фідес) та Прогресивний альянс соціалістів та демократів (соціал-демократи) — 144 голоса. До “середняків” можна зарахувати фракцію Оновлена Європа (ліберальні демократи) — 98 членів та бунтівну політичну групу Ідентичність і Демократія, куди входить Рух за Європу націй — 75 місць. Дрібніші групи: Зелені — 69 мандатів, Європейські консерватори і реформісти, куди входить польська партія влади Право і Справедливість — 62 та Об’єднані ліві — 39 глосів. Лишається ще 29 позафракційних членів Європейського парламента (англ. — МЕР), плюс невизначені угорці. В Європарламенті повна свобода у питанні як назвати ту чи іншу політичну групу, у їх назвах експлуатуються слова “народ, демократія, реформи” по декілька раз. Важливим є те, що практично відсутня аналогічна відповідність назвам національних партій. Але, згідно з неписаною звичаєвою парламентською практикою більшості країн у парламенті Європейському вирують процеси “роз’єднання-об’єднання”.

Так, у квітні 2019 року спробували об’єднатися т.зв. євроскептики. Ініціатором виступив Маттео Сальвіні, на той час — віце-прем’єр Італії, одночасно глава МВС та лідер партії Ліга Півночі. Відомий вкрай правими поглядами, які порівнюють із профашистськими. Його дії на посту головного поліціянта Італії по відношенню до сирійських біженців частково підтвердили подібні звинувачення. Компанію Сальвіні в справі створення потужного блоку право-популістських партій склали: французьке Національне об’єднання на чолі з Марі Ле Пен, австрійська партія Свободи, Данська народна партія, Альтернатива для Німеччини, Партія істинних фінів, навіть одна естонська партія і ще дехто. Гуртом лідери названих політсил організовували агітаційні тури по Європі з надією на перемогу на виборах до Європарламенту. Тоді не вийшло.    Минуло два роки, можна спробувати ще раз. Але от, стартові позиції інші — Сальвіні вже поза Урядом, став запеклим опозиціонером на батьківщині. Правда його Ліга Півночі має представництво в ЄП. Варто придивитись до нових попутників. Довго шукати не довелось. Угорська партія Фідес опинилась поза грою. Для Віктора Орбана така ситуація є неприйнятною — йому вже тісно в Угорщині, адже він, як вважає, —  політик континентального масштабу. Має друзів у Польщі в особі очільників правлячої партії Право і Справедливість (ПіС). Не просто друзів, він ніби старший хлопець по східно-європейському двору. Разом з поляками ледь не заблокували Унійний бюджет на 7 наступних років. Вдалося собі дещо виторгувати перед виборами 22-го року. Однак, в ЄС дехто пообіцяв покарати хитромудрих східняків. Пора показати норов.

І от, 1-го квітня у Будапешті відбулась зустріч Прем’єрів Угорщини і Польщі В. Орбана і М. Моравецького з італійським опозиціонером М.Сальвіні. Метою зустрічі було обговорення можливості створення нової, потенційно навіть другої за величиною, фракції у Європарламенті. Троє лідерів часто на прес-конференції вживали термін “ренесанс Європи”, християнські цінності, національна ідентичність, і т.п. Їх підлеглі потім доповнювали. Заступник керівника Фідес Каталін Новак в програмі угорського телебачення роз’яснила: “за результатами зустрічі утворено спілку, яка від імені трьох партій буде в майбутньому узгоджувати позиції. Почнемо працювати над тим, щоб європейський ренесанс, європейське відновлення  мало щораз більшу інституціональну підтримку”. Коротко і ясно висловився на державному телебаченні Польщі речник ПіС Радослав Фогель — “йдеться про створення політичного блоку”.

Трійка лідерів перед журналістами говорили багато про те, що їх об’єднує. Не згадуючи про те, що їх роз’єднує. Усіх цікавило питання — хто і яким чином здійснюватиме керівництво? Скільки “штиків” назбирається? Зараз ПіС та Ліга мають по 27 європослів, Фідес — 13, разом 67. На другу по чисельності фракцію не тягне.  Крім того, в нинішній фракції Ідентичність і Демократія задіяна Ліга, у фракції Консерваторів і Реформаторів працює ПіС, його роль суттєво зросла після виходу британських депутатів. Яку з двох гаваней обере нова спілка? Яка кінцева мета троїстого союзу?  Про це можливо довідаємось у травні, коли політиків прийматиме Варшава.

А що з Росією? Здавалося б що виразні проросійські настрої у Фідес, а особливо, любов до Президента Росії з боку лідера Ліги можуть утруднити співпрацю з польськими політиками. Але, не так. Адвокатом призначили євродепутата від ПіС Яцека Саріуш-Вольського. Він вирішив, що найкращий захист — це напад. В інтерв’ю “Financial Times” він знайшов спосіб оправдатися, говорячи що ЄНП і Соціал-демократи є де-факто проросійськими, бо мають інтереси з Росією як завжди. “Сальвіні, як і Ле Пен, лише говорять проросійськи, інші — діють проросійськи”. Мабуть забув поляк, що Ле Пен перед виборами у Франції взяла кредит у 9 млн євро в російському банку і публічно хизується про своєчасну сплату процентів. Не згадує поляк і про дивакувате маршування Сальвіні на фоні Кремля у футболці з портретом Путіна. На цей факт у ПіС відповіли — це “питання естетики самого Маттео”.

Як ПіС зможе разом із Сальвіні підтримувати Україну, демократію в Білорусі, діяти спільно з Литвою у “Люблінському трикутнику”, якщо Ліга Півночі акцептує анексію Криму і хоче знести санкції проти РФ? Схоже, тріумвірат єднає лише ворожість до ідеології ЛГБТ, відраза до біженців та небажання “диктату Брюсселя”. Інші ключові проблеми висвітлять їх протиріччя.

Зустріч у Будапешті виглядає дивною ще й тому, що два тижня раніше М. Моравецький відвідав Париж. Варшава, відчуваючи холод з боку Вашингтону спробувала налагодити стосунки з Парижем, поліпшити їх із Берліном. А прагнення тісного союзу з Орбаном і Сальвіні насмішить  партнерів. 

Польський дипломат і політичний діяч Владислав Бартошевський колись мав сміливість назвати Польщу “бридкою панною на виданні”.

Зараз “Газета виборча” вжила порівняння “капризна панна на виданні”, а шеф аналітичної служби “Осередок Аналітичного Аналізу” Вітольд Юраш поправляє: “Розвиток економіки змінив наш край, тепер ми не бридкі і не вбогі. Польща стала невротичною панною на виданні, яка має про себе таку високу думку, що в Європі провадить одночасно романс з двома партнерами. І робить все аби вони довідались один про одного. Така тактика могла б мати сенс, коли б Польща була не лише гарною, але й дуже заможною панною, та такого статусу вона ще не має. Порівняння із потребою у виданні є скоріше жалісним. І точно не привід аби зв’язуватись з ким попало, бо такі зв’язки рідко бувають вдалими”.

Так яка ж логіка дій ПіС? В 2019 році спін-доктор Дональда Трампа Steve Bannon (спеціаліст в галузі політичного PR) прогнозував, що майбутнє Європи належить до Качинського, Орбана і Сальвіні. Чому? По завершенню роботи А.Меркель на посаді канцлера Німеччини зникне політик навколо якого в останні десятиріччя оберталась європейська співпраця. Це ослабить в Європарламенті ЄНП, членами якої є німецькі ХДС/ХСС. А у Франції у квітні 2022 року президентські вибори, і Макрон може програти пані Марі Ле Пен. І тоді настануть часи, за якими тоскують євроскептики.

Такий прогноз був би вірогідним в тому випадку, якби  неприязнь Трампа до ЄС тяглася б ще на один президентський термін. Нині Трамп — на ранчо, його спін-доктор ув’язнений за шахрайство. Партії влади у Польщі лишається одне — доказати, що загаловки публікацій в незалежних польських медіа на кшталт: “Клуб маріонеток Путіна у Будапешті” є великим перебільшенням.

Добавить комментарий

Your email address will not be published. Required fields are marked *